четвртак, 19. децембар 2013.

KVALITETNI PROZORI I VRATA ŠTEDE ENERGIJU

Tehnologija proizvodnje i način sklapanja ne rešavaju problem idealne toplotne i zvučne izolacije, s’obzirom da je drvo “živ” materijal koji, kako kažu arhitekte, “diše”. Zbog toga sa spoljne strane mora biti dodatno zaštitno premazima. Danas se više, kaže Ivelić, ne proizvode prozori od masivnog drveta, što je skupo, nego iz lameliranih elemenata u slojevima.
Treća podvrsta su metalni prozori i vrata koji imaju široku upotrebu. Najčešći materijal je aluminijum, zbog svoje čvrstoće i lakoće, kao i čelik.
Proizvodnja PVC prozora je relativno jednostavna, što implicira veliki broj proizvođača i priučenih proizvođača vrlo nekvalitetne PVC stolarije, što je u principu bačen novac. Firme s tradicijom i patentima u izradi PVC stolarije mogu da budu skuplje, ali njihov proizvod traje više generacija - upozorava Ivelić.
Koji prozor bolje čuva toplotu? PVC i aluminijum su skoro na istom nivou na, a najslabiji je izolator drvena stolarija, tvrdi Miljenko Smrekar, direktor i vlasnik Ekomsa, zagrebačkog preduzeća koje se bavi ugradnjom i prodajom svih vrsta stolarije u građevini. Stoga se aluminijumska stolarija najčešće koristi za poslovne prostore, ulazna vrata trgovina koja se često otvaraju, jer je aluminijum daleko otporniji na mehanička naprezanja drveta. U Hrvatskoj, na primer, ima više od 300 registrovanih proizvođača PVC stolarije, koji često proizvode po šupama ili garažama. Zbog izuzetno niske cene uspeli su da nađu dobro mesto na tržištu. Ipak ljudi koji traže kvalitet i dalje kupuju stolariju kod proverenih proizvođača. Jevtina plastika nije dugotrajna. Niko ne može da garantuje da se za desetak godina neće deformisati. Najskuplje je kupiti jevtin “reciklirani” PVC prozor u nekom od shopping centara i onda ga ugraditi sam. To je sasvim sigurno novac bačen kroz taj iste prozori-vrata
 - upozorava arhitekt IvelićU zapadnoj Europi zadnjih su godina standard tzv. low energy stakla (kod nas poznata kao niskoemisiona stakla), koja s unutarašnje strane imaju elektrostatičku foliju, koja omogućava tri puta bolju izolaciju od onih koja se koriste u državama na Balkanu
.

Нема коментара:

Постави коментар